Będąc w Binche wstąpiliśmy do muzeum masek i karnawału. Jest to ponoć największe muzeum tego typu na świecie. Na trzech piętrach zebrano pokaźną kolekcję masek oraz strojów z Europy, Azji, Afryki, Ameryki i Oceani. Oddzielną wystawę poświęcono tutejszemu karnawałowi w Binche. Ciekawe miejsce pokazujące rolę maski w różnych krańcach świata. A oto czego nauczyła mnie ta muzealna lekcja :D :
W Europie maski kojarzone są przede wszystkim z karnawałem, zgromadzone w muzeum okazy przedstawiają m.in. bułgarskie Kukeri, maski weneckie czy z maski z karnawału we francuskiej miejscowości Limoux.
Afrykańskie maski wykonane są głównie z drewna z dodatkiem muszli, kości, metalu. Wiążą się z obrzędowością a każdy z jej elementów ma znaczenie symboliczne. Razem ze strojami, wymalowanymi ciałami, zdobieniami we włosach i tańcem tworzą nierozerwalną całość.
W Ameryce maski służą komunikowaniu się ze światem nadprzyrodzonym. Używane przez szamanów. Obecne także podczas ceremonii pogrzebu czy sesji uzdrawiania. Współcześnie zakładane podczas hucznie obchodzonych fiest.
Maski z Azji zaskakują precyzyjnością wykonania. Przedstawiają świat ludzi, zwierząt, w sposób realistyczny lub fantastyczny. Według np. tybetańskich wierzeń maski posiadają wielką moc, dlatego też mnisi przykładają szczególną uwagę do wykonania masek. Wykorzystywane są także jako podstawowy rekwizyt teatru.
Kolejną część wystawy stanowią maski z obszaru Melanezji, bardzo różnorodne pod względem wielkości oraz zastosowanych materiałów. Można zobaczyć okazy np. z Papui i Nowej Gwinei (Maski Sepik), z rejonu Maprik czy Nowej Irlandii (maska Tatanua).
Ceny biletów :
6 Euro dorośli, 5 Euro studenci i młodzież
3,5 dzieci (do 12 roku życia)
3,5 dzieci (do 12 roku życia)
w niedzielę wstęp wolny!
Godziny otwarcia:
od wtorku do piątku 09:30 do 17:00.
soboty i niedziele 10.30 do 17.00
zamknięte: w poniedziałki Środa Popielcowa,
1 listopada i 24 grudnia do 2 stycznia włącznie.
soboty i niedziele 10.30 do 17.00
zamknięte: w poniedziałki Środa Popielcowa,
1 listopada i 24 grudnia do 2 stycznia włącznie.
Pozostałe zdjęcia z muzeum możecie obejrzeć klikając na miniaturkę poniżej :-) |
Muzeum Masek i Karnawału w Binche/Belgia |